Ortalama okuma süresi: < 1 dakika

Kıbrıs’ta okuyorum. Biraz önce taksicinin bir tanesi ile konuştum. Size kanunların nasıl olması gerektiği hakkında fikir verir.

Burada kiralık arabaları herkese veriyorlar. Yani kullanmayı biliyor musun bakmazlar. Ehliyetin vs gibi belgeler konusunda her şey tamamsa, arabayı verirler. Ancak trafik ters.Bu yüzden sıkıntı çıkıyor.

Yolda giderken kiralık araba saçmaladı. Konu oradan açıldı, dün kaza oldu dedi. Zencinin bir tanesi 4 arabayı biçmiş durağın önünde. Oradan araba kiralayanların nasıl trafik terörü yaşattığını anlattı. Yaklaşık 4-5 sene önce dedi, zencinin bir tanesi ters iş yapmış ve gelmiş önünde durmuş. Geri çekilmemiş. Dövdüm dedi ama ne dövmek. Allah bana ben ona dedi (aynen aktarıyorum). Sadece bu olay yüzünden tam 13 bin yani 13.000 ödemiş. 4-5 sene önce !

10 bin kefalet parası. Ne olursa olsun kavga ettiği için. Üzerine tazminat vs. Bitti mi ? HAYIR ! Üzerine 40 binlaralık anlaşma. Bir daha o adamı döverse, 40 bin lira sadece “tazminat” ödeyecek.

İşte eski İngiliz sömürgesi ve Erdoğan’ın “besleme” diyerek geçtiği adanın sistemi. Biraz örnek alması gerek Erdoğan’ın, Davutoğlu’nun, bakanların ve hatta meclisteki tüm “temsilcilerin”.

ATO raporuna göre 2002’den önce 340-360 bin arasında suç işlenirken, 2012’nin raporunda 3 milyon 600 bin suç işlenmiş. Bu aşırı artışın önünü almak gerek. Denetimler ve cezalar sert olmalıdır.

Takdir ediyorum Kıbrıs’ın ceza sistemini.

Son Değişiklik: 23/10/2019 - 12:02