Muharem İnce basın toplantısı yaptı ve açıklamaları takip ettim. Muharrem İnce ve Bin Günde Memleket Hareketi ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Muharrem İnce ile Tnaışmam 2014

Uluslararası ilişkiler öğrencisiyken, Atatürk’ten sonra gelen iki liderden biri olarak gördüğüm Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir Belediye Başkanı, diğeri de Bülent Ecevit’tir)  2014 yılı seçimleri için hazırlanıyordu. Yılmaz Hocanın yeri bende çok ayrı çünkü Yunus Emre Kampüsü’nde kurduğu TBAM’da (Tıbbi Bitkisel Araştırmalar Merkezi) annem akademisyen idi ve çalışmalar yapıyordu. Küçüklüğüm burada geçti diyebilirim. İlk bilgisayarı burada gördüm, Anadolu Üniversitesi Yüzme Takımında 3,5 yıl yüzdüm; Anadolu Üniversitesinin içinde büyüdüm.

İster istemez Yılmaz Büyükerşen’i biliyordum. Açık Öğretim, Anadolu Üniversitesi, TBAM gibi yaptığı nice işler var. Kurtuluş dizisindeki Atatürk’ün arabası ya da Eskişehir’deki Porsuk çayında yüzen tekneler; Yılmaz hocanın Anadolu Üniversitesinde kurdurduğu atölyelerde yapılmıştır. Daha fazlası için Zamanı Durduran Saat ve Bir Ömür Ki Yılmaz Büyükerşen kitaplarını öneririm.

Dedim ki böyle bir insan var, gerçekten hayranım bu insana. Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi olarak dönem arsaında 2 haftam var, 2014 yerel seçiminde gidip bakayım. Nasıl konuşur, ne yapar, ne yer, ne içer, nasıl hazırlanır… Önce o dönemde özel kalemine gittim, bana özgeçmişini ver falan dedi. Anladım iş çıkmayacak. Sonra danışmanının yanına gittim. Tabi bu süreç kolay değil. Dedim ki ben yılmaz hocayı çok seviyorum ve siyaset bilimi okuyorum. 2 hafta buradayım, ne yapar gözlemlemek istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü? Stajerlik yok dedi. Dedim ki para, yemek, hiçbir şey istemiyorum; sadece imkânı olan durmlarda Yılmaz Hocanın 2 adım arkasından ne yapar nasıl konuşur bakayım. 5 dakika konuştuk, biz seni arayacağız dedi. Tamam dedim yine salladılar herhalde, bu iş olmayacak.

Ailemden dahi, “yahu kimsin nesin bilmiyorlar, AKP’li misin, ajan mısın bilmiyorlar neden alsınlar” dediler. Dedim ki olursa, çok büyük deneyim, olmazsa; dün nasıl kalktıysam, yarın da öyle kalkacağım. Kaybedecek bir şeyim yok. Aradılar. Gerçekten aradılar. Sağolsunlar beni ekibe verdiler. Çok net söylüyorum, ekibinden ve danışmanlarından öğrendiğimi; Yılmaz Hocayı gözlemleyerek  2 haftada öğrendiklerimi, okulda öğrenemedim. 4 yılda öğrenemedim. Deneyim bambaşka bir şey imiş.

Bu nedenle 2030’da iktidara gelecek bir hareket kurabilirsem, gölge öğrencilik başlatacağım. Bakanlar, bürokratlar, diplomatlar (imkânı olan kimler varsa); ilgili bölümlerde okuyan öğrencileri peşinden gezdirecek ve bazı şeyleri anlatacak. Bu çok önemliymiş.

Baba tarafımın olduğu Çifteler’e gittik. Yolda Muharrem İnce’nin ekibi geldi. Sonra Çifteler’de konuşma yaptık, Geldik Eskişehir’de büro açılışında konuşma yaptı. Hepsini dinledim, arkaplanını gördüm. Sonra Muharrem İnce’yi, çibörek ve kımız için belediye tesisine gittik. 30-40 kişilik masada oturup görüştük. Bu sırada Yılmaz Hoca da beni biliyor, anlattı. Dedim böyle böyle deneyim kazanmak istedim, iyi yapmışsın dedi. Çok fazla görüşemedik, çok yoğundular.

**

Şimdi Yılmaz Büyükerşen ve Cumhurbaşkanlığı hakkında bir kaç şey anlatırdım da maalesef bunlar henüz anlatılacak şeyler değil, özel şeyler. Fakat şu kadarını söyleyeyim, taraflar siysaetten çekildiklerinde anlatırım ancak; medyaya yansıyan bazı şeyler vardı, doğru. Fakat arka planda dahası var.

 

Muharrem İnce Hakkındaki Görüşüm

Gerek bu süreçte, gerek sosyal medya ve yıllardır yaptıklarından yola çıkarak kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum. Önelikle Muharrem İnce’nin seçim gecesindeki tutumu eleştirilebilir, söylemleri, politikaları eleştirilebilir. Hatta Muharrem İnce’nin biraz tezcanlı olduğu ve biraz daha başına buyruk olduğunu, liderlik için biraz daha sakinleşmesi gerektiğini ben bizzat eleştiriyorum.

Fakat Muharrem İnce’nin eleştiremeyeceğiniz yanları da var. Başta iş bitiricidir. Görev adamıdır. Görevi neyse, en iyi şekilde yapar. Ben, Muharrem İnce’nin bu konuda örgütçü olduğunu düşünüyorum ancak ayrımı yapayım; gençlik kolları kurması, yazılımcıları ayarlaması vb gibi bir örgütçülük değil bahsettiğim, bir amaç etrafında insanları toplayabilir. Hatta farklı görüşteki insanları bir araya getirebilir. Bunların dışında da, Türkiye’de en önemlisi ancak fazla bulamadığımız bir şeyi varsa DÜRÜSTLÜKTÜR! Bakın Muharrem İnce dürüsttür. Aksi söylenemez bile. Politikaları, söylemleri, bazı şeyler eleştirilebilir ancka hiç kimse Muharrem İnce’ye “dürüst değil” diyemez. Bu kadar net söylüyorum.

Söylenilenler Doğru

Muharrem İnce diyor ki [1],

İki yıldır arkadaşlarım kırıldı, uykusuz geceler geçirdim. Seçim gecesi neredeydim? Bitmedi bu, anlatayım. Zonguldak’a mitinge gidiyorum. Bartın Milletvekilimizi görevlendirdim, öğrendim ki yeni listeye konmamış, tek gerekçe İnce’ye yakın olması. Ben hangi moralle miting yapacağım. TV’lerde bir Kemal Bey’in reklamı bir benim reklamı. Kılıçdaroğlu’nun reklamını neden veriyorsunuz, aday değil ki, talimat veriyorlar reklamlarımı kesiyorlar. Bu psikoloji altında bana miting yaptırıyorlar. Moralimi bozmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Bilboard’lara afişlerimiz az asıyorlar. Seçim gecesine geldik. Bana bilgi verin diyorum, bilgi vermiyorlar. Bilgi yok, nasıl çıkacağım milletin karşısına. Sabah oldu, tutanakları aldınız mı dedim, aldık. Teşekkür edelim dedik. YSK’ya yazı yazdım, CHP kaç sandıkta gözlemci vermemiş. 13 bin sandıkta gözlemci yok. 4 milyon oy yapar bu. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar. Erdoğan kaç oy az alsa ikinci tura kalacaktır. 1 milyon 300 bin oy. Gece yarısı çıktı bizim genel başkan yardımcıları seçim ikinci tura kaldı dediler, nereden biliyorsun. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar, benden yalan söyleyip milletin karşısına çıkmamı istiyorlar. Bana neredeydin diyenlerden özür diliyorum ama unutmayın ki bana veri vermediler.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’yi rayından çıkartmıştır. Maalesef Kılıçdaroğlu, CHP’yi AKP’nin bir başka versiyonu haline getirmiştir. Tek adamlık vardır, tek tip bir parti olmuştur. Kılıçdaroğlu, o dönem hangi fikir mantıklı gelirse onu uygulamıştır. Maalesef bir planı ve programı yok. Dalından kopmuş bir yaprak gibi rüzgar nereye eserse savruluyor. Fakat CHP’de parti içi demokrasi yok, önseçim yok…

Söylenilenler doğru!

  • İnce’ye destek verenler tasfiye edildi, önseçim yapılmadı
  • Grup başkanvekili, sanıyorum CHP tarihinde ilk kez seçilmedi, resmen atandı. Üstelik, milletvekilleri önseçim ile gelenler değil, parti başkanının atadığı isimlerdi ancak güven yok demek ki!
  • Muharrem İnce’ye destek verilmeli
  • 13 bin sandık mı bilmiyorum ancak bir kaç bin sandıkta gözlemcisi olmadığını biliyorum
  • Muharrem İnce’ye muhtemelen bilgi de verilmedi

**

İki Yüzlülük

Sadece AKP’yi değil, CHP dahil muhalefeti eleştirdiğim için çok farklı şekilde tepkiler aldım. Bir parti ve görüşe yatırım yapsaydım eğer, muhtemelen durum fakrlı olurdu. Fakat doğruya doğru, yanlışa yanlış diyeceğim.

Meral Akşener, parti içinde demokratik adımlar atarken; HUKUKSUZ ŞEKİLDE engellendiğinde ne dedik? Olmaz dedik, değil mi? Yeni parti kurarken, MHP’liler karşı çıktı, biz (bizden kastım AKP’yi eleştirenler) destekledik. CHP içerisinde demokrasi bitmiş, farklı görüşlere yer verilmiyor. Muharrem İnce, yıllardır partiye karşı bir savaş verdi. Parti içerisindeki demokratik olmayan adımlara; CHP’yi ve Kılıçdaroğlu’nu incitmeden eleştirdi. Sonuç? Bırakın onore etmeyi, neredeyse tuvaletin önüne sandalye koyup oturtacaklardı adamı. Muharrem İnce, BİRİLERİ GİBİ gurursuz değildir. Bunu da net şekilde söyleyebilirim.

Takmışsınız bir “adam kazandı” mesajına.

16 Nisan 2017’de referandum yapıldı ve Türkiye’nin rejimi değişti. 1,5 milyon mühürsüz oylar geçerli sayıldı ki Anayasa’da tam tersi yazıyordu. Rejim değişti rejim! Sonuç mu?

23 Nisan 2017… Sadece 7 gün sonra, Meclis Başkanı ve Başbakan ile keyifler yerinde.

Meral Akşener parti içi adımları atacak, engellendiğinde yeni parti kurabilecek fakat Muharrem İnce yapamayacak öyle mi? Bunu düşünenler de CHP’liler.

CHP’nin içinde demokrasi yok. CHP, git gide “AKP ‘nin laik versiyonu” gibi oluyor. Tek adamlık var, köşe başlarını birileri tutmuş. CHP’lilere soruyorum; Kılıçdaroğlu’nu beğeniyorlar, politikaları beğenmiyorlar, vekilleri tanımıyorlar, yaşananlardan rahatsızlar. Eee? Niye CHP’ye oy veriyorsun? Bağ. Fakat böyle olmaz ki. Kutuplaşma, CHP’nin de işine yarıyor. Ben vermedim. Sandığa gitmiyorum. Muharrem İnce parti kurarsa vereceğim. Kurmazsa, baraj aynı kalırsa vermeyeceğim. Yok Genç Parti veya LDP, bazı ittifakların içinde kalırsa, baraj ayarlanırsa vereceğim. Olmazsa vermeyeceğim.

Kimse kusura bakmasın da; politika üretemeyen, hedef koyamayan, insanları heyecanlandıramayan oluşumlara sırf AKP’yi beğenmediğim ve en yakın alternatifi olduğu için oy vermem.

Bin Günde Memleket Hareketi

Hareket çok yeni ancak duyar duymaz bir heyecan yaratmış gibi görünüyor (Twitter’daki atmosfere baktım). Cumhuriyet Mitinglerine, Cem Uzan’ın parti kurmadan önce başlattığı harekete benziyor olabilir. Fakat Muharrem İnce burada çok iyi yol aldı. Önce söylenti geldi, ardından sosyal medyadaki nabız yoklandı ve buna göre gereken cevaplar verildi. Uzun yıllardır AKP’nin yaptığı (15 Temmuz’dan sonra yapamadığı) ve siyasi partilere böyle yapılması gerektiğini söylediğim bir tutum idi. Önce nabız yoklayacaksınız, sonra gereken cevapları vereceksiniz.

Gayet doğru!

Linç Kültürü Olan Milletiz

Uzmanlar, akademsiyenler, politika içinde bulunanlar çıkıp sırf Muharrem İnce’yi eleştirmek için “bak Nagehan Alçı’ya gidecekmiş, işte ne olduğu belli” gibi saçma sapan bir şey söyledi. Muharrem İnce twitter’da şöyle diyor [3]:

Nezaketsizlik olmasın diye telefona bakıyorum, açıklamayı yarın yapacağımı söylüyorum, “bana bomba açıklamalar yaptı” diye haber yapılıyor. Açıklama yarın 10.30’da.

Muharrem İnce’ye karşı acımasız bir linç var ancak “apaçi dansı” ilk çıktığında “ıyy keko dansı” diyen milletimiz, 1 yıl geçmeden apaçi dansı yapıp video çekmeye başlamıştı. Dolayısıyla yeni bir harekete, ürüne, yeni olan her şeye milletin tepkisi hakaret, eleştiri ve dışlama üzerinedir. Sonra benimsiyorlar. Muharrem İnce ve ekibini, imaj konusunda da çalışarak bu sıkıntıları gidereceğini düşünüyorum. Muharrem İnce de bu sıkıntılara göğüs gerebilecek birisidir.

Söyledikleri ve yaptıkları sırf işinize gelmediği için insanları linç etme kültürünü bırakmamız gerek. Muharrem İnce’nin bağlılığı Atatürkçülüktür ve eminim yeni parti kursa dahi Halk Partisine olan duyguları değişmeyecek. Sadece tek çare bu olduğu içind evam edecek. Bu nedenle adamı tek mesajından yargılamayın. Saçmalık.

Sonuç Olarak

Muharrem İnce, halkın dilinden anlayan birisidir. Dürüst ve halkı heyecanlandırabilecek ve ortak amaç için bir araya toplayacak kişidir. Tek sıkıntı fazla tezcanlı. Biraz daha sakinleşmesi gerek. Biraz daha soğukkanlı davranabilirse, millet daha farklı bakmaya başlayacaktır.

Sadece AKP değil, CHP ve çeşitli partiler, STK’lar ve terör örgütlerinin linç grupları var. Dolayısıyla Muharrem İnce’ye karşı olan bu tutum normal. Fakat anlamadığım, bazı gazeteciler, ekonomistler ve uzmanların Twitter’da buna karşı durması. CHP’nin oyları bölünürmüş.. Yahu yarısı Muharrem İnce’ye gitse bile CHP, meclise kalacak. Hatta aynı ittifakta kalırlarsa, %2 oy alsa bile meclise girecek. Gerçekten boş konuşanlar var.

Koalsiyondan bıktık diye ucube sistemi getirenler, Türkiye’yi tamamen ittifak koalisyonlarına soktular. İttifak olarak kaç aldığınız önemli hale geldi. Bu nedenle CHP’deki oyları bölmek gibi bir fikre katılmıyorum. Kaldı ki CHP’de, İnce’yi destekleyenler, ulusalcılar tasfiye edilirken, önseçim yapılmadığında; susan, görmezden gelenlerin de İnce’ye laf atması ne kadar ironik! Çünkü İnce, parti içinde de demokrasi savaşı veren ve demokratik kavramları anlayabilen birisidir.

**

Halkın dilinden anlar. Kutuplaştırıcı değil, birleştirici söylemler kullanır. DÜRÜSTTÜR! Dolayısıyla Muharrem İnce’nin yolunun açık olmasını diliyorum. Türkiye için hayrılı bir hareket başlatacak ve CHP’nin vizyonsuzluğu, insanları heyecanlandıracak (ABD’li reklamcıların dönemi hariç) kampanyaların ve adımların olmadığı bir süreçte; Muharrem İnce, Türkiye’ye ilaç gibi gelecektir. Bin Günde Memleket, Türk demokrasisinin ilacı olabilir. Umarım iyi örgütlenip, iyi yürütülür.

 

CHP Demişken Delegeler

Aslında Yılmaz Özdil’in “Kaybedenler Kulübü [4]” başlıklı yazısında delege ve oy oranı adaletsizliği gösterilmişti ancak güncel değildi. Ben size 2020 listesinden [5] araştırıp son rakamları vereyim. Bu delegeler ile kurultaya gidildi. 2018 genel seçim sonuçları [6].

Çanakkale delege sayısı: 8, Çanakkale’de aldığı oy : 126.495
Adıyaman delege sayısı 10, Adıyaman’da aldığı oy: 41.797

Edirne delege sayısı: 8, Edirne’de aldığı oy: 125.474
Bingöl delege sayısı: 6, Bingöl’de aldığı oy: 3.310 (evet üç bin üç yüz)

Bartın delege sayısı: 4, Bartın’da aldığı oy: 32.305
Diyarbakır delege sayısı: 21, Diyarbakır’da aldığı oy: 21.285

Tunceli delege sayısı: 4, Tunceli’de aldığı oy: 14.703
Van delege sayısı: 16, Van’da aldığı oy: 13.910

Eskişehir delege sayısı: 14, Eskişehir’de aldığı oy: 187.579
Erzurum delege sayısı: 12, Erzurum’da aldığı oy: 19.276

Diyeceksiniz ki bu kadar mı? Değil. Delege sayılarını da verdim, seçim sonuçlarını da. Karşılaştırabilirsiniz. CHP’nin oyunun az olduğu illerde, delegeler fazla. Neden? Adil mi?

Yani Eskişehir’de 187 bin kişi CHP’ye oy atacak fakat, 20 bin bile oy çıkmayan Erzurum delegelerinden YALNIZCA 2 fazla olacak. CHP’yi kim yöneteceğine; CHP’nin az olduğu yerlerdeki delegeler karar veriyor.

Böyle kafa olmaz, böyle saçmalık olmaz. Bunları eleştireceksin, önünü kesecekler. Seni destekleyenleri kızağa çekecekler. Sonra çaresiz kalıp yeni hareket ve yeni partiyi düşününce de diyecekler ki; ADAM KAZANDI DEDİ. Yapma yaa…

CHP’lilerin aklını başına toplaması gerek. CHP toparlanmadan, bu ülke toparlanmaz. Fakat CHP’nin bırakın toparlanmayı, bozulmanın önüne geçecek durumu, takati yok!

 

Kaynaklar

[1] Muharrem İnce yeni parti mi kuracak? Bin Günde Memleket Hareketi’ni başlattığını açıkladı (13 Ağustos 2020). https://www.mynet.com/muharrem-ince-yeni-parti-mi-kuracak-bin-gunde-memleket-hareketi-ni-baslattigini-acikladi-110106567193

[2] Erol Mütercimler. Cem Uzan yine sahnede #109 (10 Temmuz 2020). https://www.youtube.com/watch?v=8NPv0PJp2xY

[3] Muharrem İnce (vekilince). 12 Ağustos 2020. Twitter, https://twitter.com/vekilince/status/1293605682135158784?s=20

[4] Yılmaz ÖZDİL. Kaybedenler Kulübü (4 Şubat 2018). https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/yilmaz-ozdil/kaybedenler-kulubu-2-2202794/

[5] İşte CHP’de illere göre kurultay delegesi dağılımı (27 Ocak 2020). http://www.kanalben.com/politika/iste-chp-de-illere-gore-kurultay-delegesi-dagilimi-h539302.html

[6] 27. Dönem Milletvekili seçim sonuçları. Habertürk. https://www.haberturk.com/secim/secim2018/genel-secim

 

Son Değişiklik: 13/08/2020 - 12:36