Bununla ilgili bir gönderim vardı ancak 18 Aralık 2015’te yazmışım. Üzerinden zaman geçti. Dolayısıyla güncellenme ihtiyacı doğdu.

Düşünce kuruluşları nedir neden takip etmeliyiz?” başlığında da yazdığım üzere; Türkiye’nin yaşadığı sorunları “dış mihraklar, soğan lobisi, Fransa bizi sevmiyor” diyerek kestirip atmak kolay. Zor olan; belirli güçlerin ve ülkelerin içerisindeki dinamikleri incelemek, yaşanan olayları analiz etmek, birbiri ile ilişkilendirmek ve uluslararası ilişkiler öğrencilerinin bildiği gibi; “dış politika analizi” (DPA) sürecinde bireysel, devlet ve sistem şeklinde incelemek.

Dolayısıyla dünyadan haberiniz olması gerek. Tabii nasıl Türkiye’de yandaş – muhalif medya varsa ve örnek vermek gerekirsem; “Türkiye DİHA geliştirdi” diye haberi vermek yerine ya “süpergüç oluyoruz işte mükemmel DİHA’mız” ya da “DİHA yaptılar ama %50’si yurt dışından” şeklinde yönlendirme maksatlı haber vermektedirler. Analiz yaparak, anlatarak, yorumlayarak haber vermekten de acizler çünkü bilgi birikim yok.

Konumuza geri dönecek olursak, Türkiye’de olan bu “yandaş-muhalif basın” gibi, uluslararası basın da politik amaçlara hizmet etmektedir. Örneğin Batı medyası, ABD’nin Yunanistan’da açtığı üsler ve binlerce zırhlı araçları, buradaki askerlerinin bir bölümünü Romanya ve Bulgaristan’a aktarması, Karadeniz’de sürekli yaptığı askeri uçuşlar ve “Kırım Ukrayna toprağı ve Ukrayna’dan izin aldık” diyerek Kırım’da hava sahası ihlallerini (Ruslar açısından) yazmaz. Ya da Batının çıkarına ters düştüğü için Polonya-Belarus sınırında mültecilerin karşısına asker dikenleri yazmaz. Ne yazar? Rusya, kendi askerini, kendi toprakları içerisinde sınıra yığmış. İşte provakatif hamle, Ruslar savaşa hazırlanıyor diye manşet atarlar. Öte yandan Rus medyasını takip ettiğinizde bambaşka bir durumda kalıyorsunuz.

Farklı Medyaları Takip Etmek Şart

Yukarıdaki durumlara baktığımızda; sadece Türk basınını (ki rezildir, habercilik anlayışları yoktur) takip etmek yetmez. BBC, Amerika’nın Sesi, Sputniknews gibi çeşitli Türkçe yayın yapan basını da takip etmelisiniz. Hatta İngilizceniz varsa yaşadığınız. Fakat buradaki haberleri okurken duygusal patlamalara kapılmayın. Duygularınızdan arınıp, okuyup; neden-sonuç ilişkilerini çözmeye çalışın.

Çapraz okuma, olayları tarafların gözünden görüp anlayabilmek çok önemlidir. Tarafların basınları, kendi fikirlerinin proapgandasını yapacak hatta bol bol Türkiye’yi suçlayacaktır. Sakin olun.

 

Amacımız Nedir?

Asıl amacımız; belli başlı ülkelerin ulusal çıkarlarını, amaçlarını anlamak, duygusallıktan uzak yorumlar yapmayı sağlamak ve gelişmeleri, öğrendiğimiz bilgilerin analizden geçirerek doğru şekilde yorumlayabilmektir.

“Bizi sevmiyorlar, dış mihraklar, Türkiye en güçlü ülke” vb gibi duygusal ve bilimsellikten uzak yorumlar bizim için geçerli olmamalı.

Nasıl Okuyup Takip Edeceğiz?

Her gün, onlarca makale ve haber okumanız gerektiği anlamını çıkartmayın. Örneğin ben, 3-4 farklı basının yazılarını sabah takip ediyorum. Gelişmelere bakıyorum. Haftasonu da yemekten sonra Türk kahvemi alıp, uzun uzun 10-15 tanesine göz gezdirip, önemli olan haber ve makaleleri okuyorum.

 

Önerdiğim Gazete ve İnternet Yayınları

Önce Türkçe

Ne yazık ki, benim gördüğüm en kaliteli Türkçe yayın yapan site Al Jazeera idi. Fakat bu kadar kaliteli yayın yaparsanız, kapatırsınız. Kapandılar. aljazeera.com.tr adresinden eski makalelere, infografiklere ve kaliteli yayıncılığın nasıl olması gerektiğine bakabilirsiniz.

 • Anadolu Ajansı : tabii ki ajanslar ve ajanslardaki yazılar daha kaliteli. Aptallaştırmak için aynı 3 cümleyi evirip çevirip 5 yerde tekrar etmiyorlar.
 • Anka Haber Ajansı
 • Sputniknews
 • Euronews
 • Journo
 • DW Türkçe (bağlantıyı kaldırdım, çoğu Türk düşmanlığını alttan alta yapar ancak Çerkesler ile ilgili provakatif saçmalığından sonra bunu çıkartıyorum, bu kadar da olmaz; sanıyorum yeni Alman hükumetinin bir fragmanı)
 • BBC Türkçe
 • Yeniçağ

 

Yurt Dışı Haberler İçin

 

Ecnebi

Biraz daha makalemsi, İngilizce. Çok güzel makaleler ve analizler çıkabiliyor.

 

Düşünce Kuruluşları

Türkçe (maalesef gelişmemiz gereken bir bölüm ama bu kadar rezil bir akademisyenlerle ve detaylı kaynakça haline gelen ve yurt dışında yayınlanması imkansız saçma sapın makaleler yazarak ilerleyenlerle nereye kadar ne yapılır bilmiyorum!)

Ecnebi (İngilizce)

 

Youtube ve Açık Kaynaklar

İnternet ile birlikte her şey şekil değiştirdi. Dolayısıyla açık kaynaklı dersler ve analizleri bulabilirsiniz. Makalelere erişemezseniz sci-hub’u Ruslar yapmış! Her şey mümkün. Yeter ki isteyin.

Benim Youtube’da sevdiğim bir kaç kanal var, hatırlarsam eklerim ancak aklıma gelenler:

 • 32. Gün Arşivi : Bu hem Mehmet Ali Birand’ın müthiş gazeteciliğini hem de Türkiye’nin nasıl bir kısır döngüde olduğunu gösteriyor. Gündem ile ilgili eski görüntüleri ve söyleşileri koyuyorlar. Bir bakıyorsunuz, 20-30 yıl öncesinin gündemi de aynı, pek de bir değişim yok.
 • Banu Avar : Benim bu kadını anlatmama gerek yok sanırım. Fakat her şeye aşırı kafayı takmayın derim, yine de ara ara belgesellerine falan göz atmak önemli
 • Erol Mütercimler : Gündem olaylarını güzel yorumluyor. Stratejik Düşünce kitabını da öneririm. Askeri strateji kurma disiplinini de güzel anlatmış.

İlginç Olanlar

Hepsi aklımda değil, aklıma geldikçe yazarım ancak ilginç olan siteler var

 • EnglishRussia (Rus kültürünü anlatıyor fakat Bobiler gibi bir site)

 

Sonuç Olarak

Bütün düşünce kuruluşlarını ve her alanı takip etmeye olanak yok. İlgilendiğiniz (örneğin Avrasya, Orta Doğu, Balkanlar, Amerika vs) alanda takip edeceksiniz ve sizin beğendiğiniz düşünce kuruluşları olacaktır ve bunları takip edeceksiniz. Bunları takip ederken, Türkiye’yi suçlayan ve beğenmediğiniz ithamlar da olabilir. Hemen sekmeyi kapatmayın. Neden böyle düşündüklerini anlamaya çalışın. Böylece iddialarını çürütebiliriz.

Türk düşmanı bazı insanlarla görüştüğümde, bırakın kişi bazlı; Yunan, Sırp gibi bazı milletlerin genelinin, Türklerin politikaları, tarihleri ve amaçları konusunda ciddi bilgileri olduğunu gördüm. Biz bu anlamda eksiğiz. Kıbrıs’ta veya işgal döneminde Yunan ve Rumların bize yaptıklarını ne kadar biliyoruz? Kalıp ve ezberden ibaret. Veya bizim Sırbistan’daki Kelle Kule’den haberiniz var mı?

Kendi tarihimizi, bölgedeki ülkelerin ve önemli ülkelerin tarihlerini, amaçlarını, politikalarını bilmek zorundayız. Gündemi ancak bu bilgiler eşliğinde yorumlayabiliriz. Tabii bunun için temel uluslararası ilişkiler ve siyaset bilgisi de gerekiyor.

 

 

Son Değişiklik: 19/01/2022 - 11:59