Ortalama okuma süresi: 5 dakika

Bazı şeyler vardır; daha düne kadar hiçbir şey ortada yokken, birden herkes dillendirmeye başlar. Bu haber ve bilgiler tehlikelidir! Tesla batıyor haberleri çıktı. İşte bu haber de, birden karşıma çıkan bir haberdi. Daha önce böyle şeyleri gördüğüm için zaten başta kokusunu almıştım. Peki Tesla batıyor mu?

Elon Musk, bu söylentilere twitter hesabından güzel bir gönderme ile cevap verdi; yırtık bir Tesla kartonu üzerine “bankrupt” yani iflas yazdı. 1 Nisan mesajıyla verdi. Kısaca diyor ki; “bunca çabaya rağmen battık”. Espirili bir şekilde, Paskalya Yumurtasıyla para toplamaya dahi çalıştıklarını ancak battıklarını yazmış ve kapak resmindeki görseli eklemiş (tweet).

**

Kaynağı Belirsiz Bilgi + Gerzek Basın + Türk Milletinin Yapısı = BU!

BU nedir? Anlatayım… Bundan 3-4 yıl önce batı, Putin’e ve Putin’in Rusya’sına karşı ambargo girişiminde bulunmuştu. Bununla ilgili şöyle bir konu açmıştım: “Rusya ekonomisi çökerse, dünya ekonomisi çöker“. Nedeni gönderi içinde var.

Çünkü bu yaptırımları bizim gerzek basın abartmıştı. Daha önce Türk basının saçmalıklarını ve olayları nasıl çarpıttığını bolca yazdım (bknz: yangında çay olayı, düşen jet uçağı). Gerçi bizim millet böyle abartıları, duyguları uçlarda yaşamayı seviyor. O yönlerini de kullanıyorlar belki fakat etik ve ahlak anlayışı kalmamış bir basından bahsediyoruz. Neyse..

Millet bana gelip, “Rusya batıyor, ne düşünüyorsun” diyorlardı. Putin’i sevdiğimi bildikleri için bana soruyorlardı ve bir kaç konu yazmıştım. Öyle kolay olmadığını da söylemiştim. 4 yıl geçti, durum nedir?

En basitinden Suriye’de, Rusya’dan habersiz kuş uçmuyor. 4 yıl sonra bile, Batının hamleleri yetersiz  kalacak ki; Türkiye’yi de yanına alabilen Rusya’ya karşı diplomatları sınır dışı etme gibi komik şeylere başvurmaya başladılar. Öte yanda Trump’a bakıyorsunuz, kendi ülkesinde bölünmeyi başlatacak adımlar atıyor. Demek ki olaylar farklı..

Afrin operasyonu, Fırat Kalkanı, Türkiye ve Suriye’nin yakınlaşması, S-400 füzeleri… Bunlar Batının kolunu bağladı; bu yüzden Ege’de “Dizgin” tatbikati yapılıyor, Yunanistan’a J-Sow füzeleri veriliyor ve tatbikate fiilen ABD, Birleşik Krallık, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri katılırken; gözlemci olarak İsrail ve Mısır katılıyor [1].

**

Yani neresinden bakarsanız bakın; AB’den ayrılan İngiltere, Avrupa ve Amerika için işler kontrolden çıkmış. Trump’ın başar gelmesiyle birlikte AB-ABD ilişkileri de sıkıntıya girecek. Fakat Amerika, geçmişten bu güne kadar dış politikada sürekli olarak İngiltere’nin peşinden gitti. bunu da hatırlamakta yarar var.

Bütün bunları değerlendirdiğimizde; güçlenen Rusya, zayıflayan Amerika ve bu durumda ne yapacağını bilemeyip tüm hıncını Rusya’dan ve yanında zaten yüzyıllar boyunca korku ve nefret duyduğu Türkiye’den çıkartmaya çalışan bir Avrupa Birliği var. Bunun başka açıklaması yok.

Mevcut durumu, Afrin ve Fırat Kalkanı operasyonlarını durduramayan; Rusya ve Türkiye’nin yakınlaşmasını engelleyemeyen batı, Filistin’de, Arap ülkelerinde Türk düşmanlığı pompalamak ve yine aynı coğrafyalarda karışıklık çıkartmak ve diğer taraftan Yunanistan üzerinden Türkiye’ye yüklenmekte buluyor. Aba altından sopa anlayacağınız.

Tabi Amerika ile işimiz yok. Açıkça söyleyeyim. Hiç olmasalar da olur. Öyle gözünüzde büyütmeyin de derim. türkiye güçlü bir ülke. Özellikle bulunduğumuz coğrafyada; iktidarda kim olursa olsun, ülkenin durumu nasıl olursa olsun, Türkiye’siz at koşturulmaz. Bölgede Türkiye’ye ihtiyaç var. Tabi Türkiye ile birlikte İran, Suudi Arabistan ve İsrail’de güç durumunda. Bahsettiğim konu jeopolitik ve jeostratejik olarak ilerliyor…

Amerika bize muhtaç. Avrupa bize muhtaç. Sadece NATO’daki 2. büyük ordu olmamız, bölgede önemli bir güç olmamız değil; aynı zamanda mülteciler vs durumu da var. Fakat ticarete vs bakarsanız, Amerika olsa da olur, olmasa da olur. Avrupa öyle değil. Rusya ile ilişkileri düzeltelim, geliştirelim derken; Avrupa’dan uzaklaşmak, Türkiye için uzun yıllar toparlanmayacak bir durum anlamına gelebilir. Avrupa hukuku, insan hakları, normlar takip edilirken, ilişkilerde orta yol aranmalı. Biraz bastıracaksın, fakat orta yol için bastıracaksın.

 

Tesla’nın Durumu ve Girişimciler

Hayatımda rol model (idol) aldığım insanlardan birisi Steve Jobs, diğeri Putin’dir. Elon Musk’ın da biyografisini vs okudum; zaten bol bol Steve Jobs’tan esintiler gördüm. Sonra fark ettim ki sadece Elon Musk ve Steve Jobs değil; Yılmaz Büyükerşen’den tut, anneme kadar her girişimci ve her yenilikçi insanın temel karakteristik özellikleri var.

Aynı şekilde Fatih Sultan Mehmed, Atatürk, Büyük Petro… Say say bitmez… Çoğunun hayatını okudum ve bu tarz yenilikçi, farklı düşünen insanlara baktığımda aynı şeyleri gördüm:

  • Hayal
  • Cesaret
  • Azim (yılmamak)

Daha nice şey var fakat temeli bunlar. Büyük bir hayalin yoksa, amacın yoksa önce bunu bul. Sonra cesur ol, hayallerinin ve amaçlarının peşinden koş. Bunu yaparken başına gelecek her şeye rağmen yap. Yılma.

**

Maalesef bizler her şeye yakıştırma yapan bir milletiz. İnsanların ne çektiğini, neler yaşadığını bilmiyoruz. Kimisi vardır sabahın 6’sında kalkar, yürür, gelir sağlıklı beslenir, sabah işine gider. Yediklerine dikkat eder. Diğer ise işe gitmeden yarım saat önce kalkar ve kahvaltısını bile yapmaz, yüzünü bile yıkamaz ve çapakları gözünde işe gider. Sonra der ki “yahu su içsem yarıyor”. Veya der ki “bu kesin şöyle şöyle yaptı da yükseldi”.

Disiplin eksikliği, irade eksikliği… Bunlar dile vuruyor ve “eş-dost” ile, “ofis politikalarıyla” koltuk kapma telaşına giriyorlar. İşte bu tarz insanlar, hiçbir zaman yukarıda saydığım önemli insanları anlayamayacak. Sadece bu tarz değil; basında gördüğü her habere inanan, araştırmayan, sorgulamayan, okumayan insanlar da aynı şekilde anlamayacak.

Bak Kardeşim!

Bu insanlar hayal kurdu, hayallerinin peşinden gitme cesaretini gösterdi ve yıllarca sıkıntı yaşadılar. Annemden biliyorum. Yeni bir girişime, özelikle sıfır lira bütçeyle başladığınızda;  hele üzerine darbe girişimi ve OHAL girip, güvendiğin TÜBİTAK rezil hale geldiğinde (çok şükür başına sağlam adam getirdiler, 4-5 yıla toparlanır umarım); her şey tepetaklak oluyor. İlk 2-3 yıl hiçbir şekilde rahat olacağınızı düşünmeyin. Hatta ilk 4-5 yılda çalışanlarınız olacak, cihazlarını olacak belki; fakat firma sahibi olarak, çalışanlardan daha az para kazanacaksınız aylık olarak. Bunu net şekilde söyleyebilirim. Yavaş yavaş oturuyor fakat.

Özellikle ilk 5 yılda yaşananlar sizi zorlayacak. Hayatınız zorlanacak, uykularınız kaçacak, kalp spazmı ve belki krizi geçirebilirsiniz. Sağlığınız bozulabilir. Ardından işler oturmaya başlayınca birisi; hayali ve amacı olmayan, cesaret sahibi olmayan, azmi olmayan birisi dönüp sizi tanımadan yakıştırma yapacak. Maalesef ülkenin durumu bu, halkın durumu bu.

**

Özellikle bu insanlara söylüyorum; açıp kitap okuyun, bilgi öğrenin, araştırın. 2 gram ekonomi bilginizle, Elon Musk’ı ve Tesla’yı ve SpaceX’i ve SolarCity’i bilmeden; neler yaşadığını, Mercedes ile ne gibi ortaklıkları olduğunu bilmeden kalkıp Tesla batıyor haberlerine inanırsanız, benim gibi insanların gözünde “aptal” durumuna düşersiniz.

Dün Rusya’nın batacağına inanan, bugün Tesla’nın batacağına inanıyor. Yarın haber sitelerinde başka bir haber çıkarsa ona atlayacaklar. Bu işler o kadar kolay değil!

Kalıplar İçinde Ortalama Şekilde Yaşamak

Bu insanları ortalama bir kişi olarak düşünen, toplum kalıplarında yaşayan, ortalama şirketler açan kişiler olarak düşünmeyin. Bu insanlar; toplumsal kalıpların dışında yaşamayı öğrenmiş, kalıpları yıkmış, diğer insanların sınırlamalarını kırabilmiş ve öyle düşünen kişiler. Açtıkları şirketler ortalamanın çok çok üstünde desem değil, çünkü orası herhangi birisinin ulaşabileceği bir yer olur. Bambaşka bir şey. Yepyeni alan, yepyeni pazar.

Yani Mercedes, Audi, Volvo vs gibi araçları düşünün. Bugün sıfırını alsam, 10 yıl sonra birine satsam; 10 yıl sonra ortalama bir sıfır arabada bulunan her şey olacak. Haliyle ortalama bir araç firmasının 10-15 yıl ilerisindeydiler. Sonra Tesla çıktı geldi. Bütün firmaları geriye attı. Mercedes vs bile günümüzün en az 5 yıl gerisinde bıraktırdı. Şerit takip sistemi, elektrikli motor gibi nice şeyleri yeni yeni kullanabiliyorlar. Tesla mı? Yasal izinler verilse, bir şehirden, diğer şehire sürücüsüz gidebiliriz diyorlar.

Örneğin Volkswagen’in şeritlerde nasıl dengesiz gittiğine bakalım (yıl 2018):

 

**

Mercedes E sınıfının bu yılki modellerinde şerit takibinde güzel iş çıkartmışlar. Yani bunlara bakınca, Tesla’nın nerelerde olduğunu ve ortalama araçları geçtim, Volkswagen’i ne kadar geriye attığını görüyorsunuz.

 

Bütün bunları ve daha fazlasını bilirseniz; Tesla’nın ve SpaceX’in kaç kez iflasın eşiğine geldiğini ve nasıl kurtulduğunu bilirseniz, Elon Musk’ın servetinin 18,5 milyar dolar olduğunu ve daha önce inandığı şeyler için tüm servetini nasıl harcadığını bilirseniz; Tesla batıyor haberleri size komedi gelir.

Zaten birden patlayan bu haber de, Elon Musk’ın 1 Nisan’da yayınladığı tweet’in ardından gelmiş. Bizim basın uyanamamış işi.

Fakat diyeceğim şudur; böyle insanlar kalıpları kırar, farklı düşünür, ezberci ve kopyacı değildir; başkasının yaptığı şeyleri, başkasının yaptığı gibi yapmaz. Yenilik peşindedir. Nice zorlukları atlatmıştır. Sizin hayatınız boyunca yaşadığınız en büyük zorlukları, adamlar iki nefes arasında hallediyor. Haliyle basında her gördüğünüz şeye atlamayın.

Size 3 video veriyorum; ilki ezbercilik ile ilgili, ikincisi Steve Jobs’un hayat ile ilgili dersleri ve üçüncüsü Elon Musk’ın “first principle of thinking” yani düşünmenin ilk ilkesi dediği ilke. Hepsi mükemmeldir. Belki sizin hayatınızı da değiştirir ve katkı sağlar.

 

 

 

 

 

Kaynaklar

[1] Time Türk. Yunanistan’ın Ege’de başlattığı tatbikata destek veren ülkeler. 18 Mart 2018. https://www.timeturk.com/yunanistan-in-ege-de-baslattigi-tatbikata-destek-veren-ulkeler/haber-867278

Son Değişiklik: 01/11/2019 - 14:54