Ortalama okuma süresi: 6 dakika

Bu gönderide biraz blog dışı konudan bahsedeceğim. Oyun ve tanklar… Ki World of Tanks beni kelimenin tam anlamıyla delirtmeye başladı. Haliyle belki sesim duyulur, belki sizlere de kafa dağıtacak oyun önermiş olurum dedim.

**

Bilgisayar ile ilk kez 2000 yılında, internet kafede tanışmış ve “Mynet” portalından mailim varken, “yahu daha ne yapılır” diye sağı solu kurcalarken Mysite bölümünü bulmuştum. 2001’de eve IBM marka bilgisayar alınmış fakat oyun falan zaten hak getire, HTML+CSS öğrenmeye ve Mysite’nin kod bökümüne bakmaya başlamıştım.

Ehh o dönemleri pek az kişi bilir. Derken liseye geçiş sürecinde, ortaokulda falan Call of Duty 2 ile tanışmıştım. O dönemden beri CS:Go falan doğru düzgün oynamadım. Sevmiyorum. Call of Duty 2 ve Call of Duty 4’tür ilk oyunlarım (bir de babamın dükkanındaki bilgisayarda eski Alcadraz gibi bir oyun vardı 2 boyutlu).

 

World of Tanks

30.04.2013 tarihinde bir oyuna kayıt yapmışım fakat nereden duydum, nasıl öğrendim bilmem. World of Tanks idi oyunun adı. Tank dünyasına, tank dinamiklerine giriş yapmıştım. Bu öyle Call of Duty vs gibi insanları öldürdüüğünüz değil, aksine tankların zayıf noktalarını vurmanız gereken, mekanik bir şey idi. Haritada strateji vardı, Go oyunun sevdiğim için, Go oyunundaki taşların ağırlığını sahada, haritada görüyordunuz. Nereye baskı yapılmalı, hangi bölüm geri çekilmeli…

Dile kolay 22,846 oyun oynamışım. 10 dakika ortalama kabul edersek hayatım boyunca 5,2 ay yemeden içmeden bunu oynamışım. Dönem dönem (yaz ayı ve tatillerde) tüm gün oynasam bile, genelde haftada 3 gün falan giriyordum ve 1-2 saat oynuyordum. Kafa dağıtmak için çok iyi “idi”.

**

Fakat son dönemde gittikçe rezil bir hâl aldı. Saçma sapan oyuncular bezdirdi beni. Daha fazla tahammül edemedim. Aslında “f2p” yani oynaması ücretsiz bir oyun. Fakat süreden tasarruf için premium hesap alıyorsunuz. TL’nin değeri düşmeden önce aylık 30 lira gibi bir şey idi. Şimdi ise arttıkça arttı.

İşin özü, para yatırdığım, sevdiğim bir oyundu. Fakat her güzel şey gibi bu da rezil hale gelmeye başladı. Uyanık davranmaya çalıştılar. Mesela zırhlı is6 vardı, premium tank. Özelliği kalın zırhlı olmasıydı. Fakat şu an orta tanklar dahi çatur çutur delebiliyor. Yeni premium araç çıkınca çok iyi yapıyorlar ki alınsın. Zaman içinde diğer araçlara ayar çekiliyor (premium güçsüzleştirilmiyor ama diğerleri güçleniyor), haliyle dinamikler değişiyor.

Böyle “çakallıklar” beni bezdirdi. Bir sorununuz olduğunda tam bir memuriyet zihniyeti var. Yapamayız demiyorlar fakat uzun uğraşlar sonucunda işi yokuşa sürdüklerini anlıyorsunuz.

Bunun sonucu bellidir…

Oyunu yıllar sonunda siliyorum.

 

Öneri : War Thunder

Tam benzeri değil ancak alternatifi idi. İlk yüklediğim zaman ne olduğunu çözememiştim. Grafikleri biraz daha kötüdür. Uçak modu ve tank modu var. Uçağı pek sevmem ama tank bölümüne devam ettim. Anladım ki olay simülatör ve gerçekçi tarzdaki savaşmış. Bir kaç gündür oynuyorum, mükemmel. Yıllardır bir kaç kez yükleyip silmiştim çünkü basitleştirilmiş şekilde oynadım. World of Tanks alışkanlığı…

World of Tanks’ta kısaca can puanınız var ve mermiyle deldiklerinde, çeşitli hesaplamalar sonucu can puanınız gidiyor. Fakat War Thunder “modül parçalama” olayı. Can puanı falan yok. Bir nevi simülatör. Hangi modüllere, nereye ateş edeceğinize, açıya, uzaklığa bağlı olarak mermi delebilir veya delmeyebilir. Delince de “öldürme” garantisi yok. Eğer mürettebat ölürse veya mermilere isabet ederse, yangın çıkarsa vs gibi durumlar sonunda öldürebiliyorsunuz.

War Thunder’ın gerçekçi savaşları kısaca hem “gerçekçi” hem mükemmel. Komutanın gözünden dürbün ile bakıp, hedefleri görebilirsiniz. Ardından mesafe hesaplayıp, dürbündeki ayarları yapıp sonra ateş ediyorsunuz.

Oyun motoru konusunda sıkıntılar var. Ancak hava şartları, güneş, sis gibi konularda World of Tanks’tan daha performanslı çalışıyor. Yani aşırı iyi sistem istemiyor. Çarpmalarda, takılmalarda biraz can sıkıcı olsa da, gerçekçi yapısıyla oldukça keyif veriyor.

War Thunder’da oynaması ücretsiz bir oyun.

**

Yıllardır yukarıdaki oyunlar sayesinde tanklara karşı özel ilgim gelişti. Sırbistan’da tank müzesine falan gidince (Kale Megdan yani Kale Meydanında) modellerini biliyorsunuz. Kıbrıs’ta Beş Parmak dağına gidince orada tankı görüyorsunuz…

Sonrasında benim gibi İkinci Dünya Savaşı belgesellerine meraklıysanız; Alman panzerlerinin dar paletleri çamur ve karda Rusya’da saplanırken Rusların geniş paletli T-34’leriyle nasıl hareket ettiğini görüp sonra biraz daha araştırdığınızda yine ilk kez T-34’ler ile birlikte “eğitimli zırh” görüyorsunuz. Müthiş arge! Böylede merminin delmesi gereken alan, sırf eğim olduğu için artıyor.

**

Müthiş mühendislik!

Tabi Rusların baskın yedikten sonra nasıl hızla toparlandığını görüyorsunuz. Mesela T-34’ler çıkınca, Alman panzerleri durduramıyor eğimli zırhları. Ancak 88’lik topla durdurabiliyor. Devamında Tiger 1 ve sonrasında eğimli zırhlı King Tiger ve efsanevi Panther tankları çıkıyor. Bir Ruslara geçiyor üstünlük bir Almanlara…

Fakat Almanlar işi çok iyi yapıyor. Tanklar mükemmel olsun istiyorlar, derin mühendislik. KALİTELİ yani. Rusların tankları gibi bayağı değil. Ancak bu da bir şey ortaya çıkartıyor: üretim maliyeti. Sadece maddi değil, savaş zamanında sürede önemli. Bir Tiger tank yapılana kadar aynı para ve zamanda onlarca, yüzlerce T-34 yapabiliyorsunuz.

Alttaki videoda bir şey göreceksiniz, paletlerin aralarındaki pinler serbest dolaşıyor. Ufak bir kaynak ile halletmişler. Almanlar ise pinler için bir sürü maliyetli yöntem bulmuşlar.

Tam yerinden başlatıyorum ve Türkçe altyazı var

**

Rusların aynı model tankları bir kaç fabrikada üretiliyordu. Aynı parça, diğerlerine uymayabiliyordu. Böyle ilginçlikler var. Kalitesi ve işçiliği düşük. Fakat kimse umursamıyor çünkü alıp savaş alanına götürüyolar ve tank vurulduğunda geri dönüp bir tane daha alıyorlar.

Bunun ynaında 1 Tiger tank, 8-10 tane T-34 ile başa çıkabiliyordu. Yani Almanlar kaliteye odaklanmışken, Ruslar ise üretime odaklanmıştı. İkinci Dünya Savaşı aynı zamanda bir “üretim savaşı” idi. Ve Ruslar bu işin üstesinden geldi. Mühendislik açısından yenilik getirdiler (eğimli zırh, geniş paletler, maliyeti düşük tanklar). Bir King Tiger üretene kadar yanlış hatırlamıyorsam Ruslar 400’e yakın T-34 üretiyordu. Yani başa çıkmak imkansız bir hal alıyordu.

Haliyle İkinci Dünya Savaşı’nda sayı, kaliteyi yendi.

**

Size War Thunder’dan bir video vereceğim. IS-3 videosu.

**

Kim bilir belki beğenirsiniz ve yüklersiniz.

Oynaması ücretsiz. World of Tanks oynarken daha fazla premium hesap gerekiyor. 10 seviye var ve seviye 6-7’den sonra çok çok iyi oynamadığınız sürece para kazanamıyorsunuz. Kaldı ki saçma sapan oyunlar oluyor takımınızda ve en basit işleri bile yapamayan insanların seviye 10 oynadığı oyunlara düşüyorsunuz. Çatır çatır deliniyor tanklarınız. İstediğiniz kadar iyi oynayın, para kazanmak imkânsız hale geliyor. Premium hesap dahi alsanız.

War Thunder’da ülkesine bağlı olarak 6. seviye eklendi. Ben henüz 3. seviyedeki tankları oynuyorum ve para vs gibi derdim olmadı. World of Tanks’tan gelince biraz öne atıldım başta ama size tavsiyem tanklar için Ruslardan gidin öncelikle. Oyunda biraz daha pusucu tarzda oynayınız.

Komutan dürbünüyle hedeflere dikkat edin, yeşilliklerin arasında bekleyip gözlemleyin. CS-Go, Call of Duty gibi bir şey değil bu. Etrafınızın farkında olmanız gerek. World of Tanks’ta olduğu gibi takım arkadaşlarınızın yaptığı burada sizi çok etkilemiyor. Yani iyi bir yer tutup bir kaç düşman öldürebilirsiniz. Takım kaybetse dahi binlerce araştırma puanı ve on binlerce oyunun içinde “para” yerine geçen aslan alabilirsiniz.

**

War Thunder (uçak+tank bir arada): https://warthunder.com/tr

Referansım ile kayıt olmak için: http://warthunder.com/en/registration?r=userinvite_21512996

5 yıldır oynadığım World of Tanks’ta para kasmak sıkıntı, takımın rezil veya çok iyi olduğunda oynayabilmek sıkıntı, dinamikler dengesizleşiyor… Fakat isteyenler oradan başlayabilir çünkü War Thunder biraz daha simülatör tarzı olduğu için sevmeyebilirsiniz.

Üçü de Wargaming’in oyunları fakat ayrı.

World of Tanks (tank): https://worldoftanks.eu/tr/

World of Warplanes (uçaklar): https://worldofwarplanes.eu

World of Warships (gemiler): https://worldofwarships.eu/tr/

 

 

War Thunder Hakkında Fikirlerim

Düzenleme (25.07.2018): Oyunu 2-3 gündür sıkça oynuyorum, fikirlerimi eklemek istedim.

Tankların mekaniğini seviyorum. Günümüz tanklarında çok fazla kompozit zırh, teknoloji vs var fakat 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemindeki tanklar genelde demir eğik kullanmak, demiri dövmek ile ilgili. Şimdi çok ince zırh üzerinde katmanlar var ve merminin kaç mm çelik deldiği önemsiz hale geliyor, başka özellikler katılması gerekiyor. Bu yüzden basit mekanikleri seviyorum. Tiger 1, King, Tiger, T-34 (ve T-34-85), IS-3, Is-4, IS-7, Maus gibi bayıldığım tanklar var. Fakat kişisel olarak tank ürettirmek istesem T-54, T-62 gibi (bana göre sevimli) ve şehir içinde de çatışabilecek tanklar üretirdim.

Oyuna gelirsek, oyunu oynaması çok daha zevkli. Fakat World of Tanks’tan kalma alışkanlıkla hemen pozisyon almaya çalışırken tanklar tarafından bolca gafil avlandıktan sonra, sabırla ve Fury filmindeki gibi bölümleri temizleyerek ilerlemeyi öğrendim. Sakin olun, hareket ederken sağı solu kontrol ettikten sonra bir sonraki sokağa/alana ilerleyin. Ardından düşmanların geçebileceği iyi bir yer bulduktan sonra pusun. Gölgede kalmaya dikkat edin, güneş ışığı rakiplerin yüzüne vursun. İşin özü budur. Mermi olarak APHEBC ve APCBC mermileri öneririm. Yüksek patlayıcı, düşük kalibrede çok işe yaramazken; heat ve normal mermi (armor piercing) nereye atacağınızı bilmediğinizde sorun çıkartabiliyor.

Adamı öldürmek için ya ekibi öldürmeniz gerek ya da donanıma; mermilere ve yakıt deposuna zarar vermelisiniz. Birebirde önce namluya ateş ederseniz namlusu bozulur. Amerikan tankları ve bir kaç tank hariç genelde nişancı taretin solunda (siz bakıyorken namlunun sağında) bulunur. Buraya ateş ederseniz, bir süre sizi vuramayacak (aynı şekilde namluyu bozarsanız da). Fakat arkadan ve yandan yakaladığınızda taret ve taretin aşağısını hedefleyin. Eğer yakıt hücreleri ve mermi kovanları nerede biliyorsanız (tankları bilmeniz gerek) o zaman direkt olarak bunlara ateş ediniz.

İyi bir pusucu olma zamanı (: Gayet eğlenceli. World of Tanks’a göre çok daha zevk alıyorum ki World of Tanks’ı ekip (MM, match making) son zamanlarda rezil hale gelene kadar…

 

**

Son olarak Berlin’de Panther’e karşı Pershing ve Sherman videosu ile gerçek tank çatışmasından görüntüleri ekleyeyim…

Biliyorum tankçılar aramızda. Henüz bilmeseler bile ki bu yazıdan sonra belki sevdiklerini öğrenebilirler.

 

Son Değişiklik: 25/10/2019 - 14:09
Kategori: Genel - Teknoloji
Etiketler: , , ,